Leczenie utrudnionego wyżynania ósemek

Zęby ósme (tzw. zęby mądrości) wyżynają się jako ostatnie, czasami nawet po dwudziestym roku życia i w trakcie wyżynania, zwłaszcza, gdy trwa ono długo może być przyczyną przykrych i długotrwałych dolegliwości bólowych.

W takich okolicznościach po badaniu i analizie zdjęcia rtg lekarz dentysta oceni czy dany ząb w przyszłości może ustawić się prawidłowo i pełnić swoją funkcję, czy ze względu na swoje położenie lub kształt nie ma szans na prawidłowe ustawienie w łuku zębowym.

„Ósemki”, które nie rokują prawidłowego ustawienia w jamie ustnej zwykle się usuwa, co możemy wykonać w naszej przychodni, lub jeśli istnieje taka potrzeba skierujemy do chirurga stomatologicznego. Tak jak większość zabiegów ekstrakcje ósemek wykonuje się w odpowiednim miejscowym znieczuleniu.

Jeżeli ząb może „wyjść” prawidłowo, a jest przyczyną stanów zapalnych i przysparza dolegliwości bólowych możemy wdrożyć odpowiednie leczenie:

-opatrunki przeciwzapalne i laseroterapia pozwalające uśmierzyć dolegliwości i zlikwidować stan zapalny

-zabieg wycięcia kaptura dziąsłowego (decapuchenment): niewielki zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu dziąsła nad wyżynającym się zębem w sposób ułatwiający mu wyżynanie się, co likwiduje dolegliwości bólowe i przyśpiesza prawidłowe ustawienie się zęba w łuku zębowym. Zabieg wykonuje się w odpowiednim znieczuleniu miejscowym co powoduje, że jest on całkowicie bezbolesny.

 
Powered by NET@kor