Wybielanie zębów żywych i martwych

 

WYBIELANIE ZĘBÓW

Nie wszyscy zostaliśmy obdarzeni prze naturę śnieżnobiałym uzębieniem. Kolorystyka naturalnego uzębienia człowieka może obejmować zarówno odcienie żółci jak i szarości. Dodatkowo kolor naszych zębów zmienia się z czasem pod wpływem barwników pochodzących z jedzenia i napojów takich jak kawa, herbata, czerwone wino itp. Przebarwienia te penetrują tkanki zęba i są niezwykle trudne do wybielenia domowymi metodami. Również odkładająca się przez całe życie w kierunku wnętrza zęba zębina wtórna nadaje zębom coraz ciemniejszy, żółtawy odcień.

Pasty wybielające, przeznaczone do stosowania w domu, bez konsultacji ze stomatologiem zawierają substancje ścierne, bądź naturalne ekstrakty, a ich działanie opiera się na mechanicznym bądź chemicznym usuwaniu osadów, które zbierają się na powierzchni szkliwa. Możemy pozbyć się dzięki nim świeżej płytki nazębnej i niektórych powierzchownych przebarwień, ale nie zmienimy koloru szkliwa. Pasta nie pomoże nam również w usunięciu, starych, mineralizowanych złogów nazębnych- kamienia nazębnego, który można skutecznie usunąć jedynie podczas profesjonalnego skalingu.

Jeżeli kolor wyczyszczonych z kamienia i osadu zębów nie satysfakcjonuje pacjenta, możemy w naszej przychodni zaproponować profesjonalne wybielanie.

 


Proponujemy Państwu wybielanie zębów w gabinecie w trakcie jednej wizyty lub indywidualnie metodą nakładkową w domu.

 


1. Wybielanie na jednej wizycie

Zabieg przeprowadza się pod kontrolą lekarza stomatologa w gabinecie stomatologicznym.

W Przychodni Stomatologicznej Dentes proponujemy Państwu wybielanie przy użyciu lampy Zoom! Advanced Power i specjalnie do niej dopasowanych preparatów wybielających Zoom!


System Zoom jest uważany za najbardziej efektywny system wybielania zębów w gabinecie, jaki dotychczas powstał . Już po zaledwie trzech 15 minutowych sesjach czyli po godzinnej wizycie w gabinecie będziecie się Państwo mogli cieszyć z białych zębów.

Lampowe wybielanie zębów polega na wykorzystaniu żelu wybielającego aktywowanego światłem i jest wyjątkowo skuteczne, ponieważ dzięki reakcji "photo-fenton", która zachodzi pomiędzy nadtlenkiem wodoru a żelazem powstaje rodnik grupy wodorotlenowej, określany przez producenta preparatu· jako "pogromca przebarwień". Światło emitowane przez lampę Zoom, w sposób cykliczny odnawia żelazo. Pozwala to na utrzymanie ciągłej produkcji rodników grupy wodorotlenowych i szybsze usuwanie przebarwień, co w oczywisty sposób poprawia rezultaty wybielania. Przeprowadzane testy dowodzą, że może dojść do rozjaśnienia koloru zębów nawet o 8 odcieni.


Przy wybielaniu gabinetowym stosujemy system szczelnych osłon na dziąsła, wargi i wszystkie tkanki miękkie, aby preparat wybielający oraz światło lampy oddziaływały wyłącznie na zęby i nie powodowały uszkodzeń dziąseł, co często ma miejsce przy preparatach do stosowania w domu (tzw. paski)

Zoom! AP to najszybszy, najbardziej efektywny i bardzo komfortowy system wybielania, Także nawracanie przebarwień jest zredukowane w stosunku do innych systemów wybielania.

Badania kliniczne dowodzą, że aż 50% pacjentów, którzy skorzystali z Zoom! Advanced Power®, uzyskuje kolor B1 lub lepszy!

System wybielania zębów ZOOM! Advanced Power to nie tylko jednorazowe wybielenie zębów. Chcemy dać pacjentowi możliwość pielęgnacji wybielonych zębów na co dzień. Dlatego, dla każdego pacjenta poddającego się wybielaniu systemem ZOOM! wykonujemy szyny do wybielania nakładkowego umożliwiające aplikację preparatu wybielającego w domu, aby utrzymać efekt wybielania jak najdłużej.


System wybielania ZOOM! AP daje państwu pewność iż użyte do zabiegu preparaty i akcesoria są najwyższej jakości, w 100% oryginalne i jednorazowe, gdyż wbudowany w prowadnicę światła chip uniemożliwia uruchomienie głowicy lampy więcej niż 4 razy ( 3 planowe cykle 15 minutowe dla pacjenta + jeden cykl rezerwowy) dla jednego zestawu.

Wybielanie zębów jest obecnie bardzo rozpowszechnione w kosmetyce dentystycznej. Proces wybielania jest najbardziej skuteczny przy naturalnie ciemnych zębach z występującymi przebarwieniami. Zdecydowanie ciemniejsze przebarwienia spowodowane np. stosowaniem antybiotyków wymagają indywidualnego planu leczenia.

 

 


 

Trwałość efektu

Trwałość uzyskanego efektu zależy przede wszystkim od właściwego dbania o zęby. Picie dużej ilości herbaty, kawy, czerwonego wina oraz palenie papierosów itp. powodują, że zęby stopniowo ciemnieją.

Po pewnym czasie można zastosować zabieg przypominający, polegający na noszeniu godzinę dziennie przez 2-3 dni szyn z żelem wybielającym. Szyny pacjent dostaje po zabiegu na własność

Bezpieczeństwo

Stosowane obecnie metody wybielania gabinetowego i domowego zostały gruntownie przebadane i nie stwierdzono niekorzystnych zmian w tkankach zęba. Wybielanie odbywa się przez usunięcie substancji organicznych z pomiędzy kryształów hydroksyapatytu tworzących szkliwo. Po wybielaniu może pojawić się przejściowa nadwrażliwość na bodźce termiczne (zwłaszcza zimno). U tych pacjentów stosuje się preparaty znoszące nadwrażliwość (RELIEF ACP) wchodzące w skład zestawy wybielającego, które każdy pacjent otrzymuje po zabiegu do stosowania w domu.

Pacjent przed zabiegiem powinien zostać przebadany przez lekarza stomatologa, a warunkiem zakwalifikowania do zabiegu są wyleczone zęby i zdrowe dziąsła. Niezbędne jest również pobranie wycisków, celem wykonania nakładek przez technika.

Zabiegu nie wykonuje się w ciąży, okresie karmienia, i u osób poniżej 18 lat. Pamiętać należy również o tym, że wybielaniu nie poddają się wcześniej wykonane wypełnienia, oraz uzupełnienia protetyczne (licówki,korony, mosty). Efekt wybielania utrzymuje się od roku do kilku lat - wszystko zależy od stopnia higieny jamy ustnej, diety i predyspozycji osobniczych.

 


2. Wybielanie nakładkowe

Wybielanie nakładkowe polega na sporządzeniu specjalnych szyn (nakładek), w których preparat wybielający aplikuje się na zęby.


Na pierwszej wizycie pobierane są wyciski zębów, ponieważ nakładki formowane są indywidualnie dla danego pacjenta przez pracownię techniczną. Na drugiej wizycie następuje dopasowanie gotowych szyn, dobranie odpowiedniego dla danego pacjenta stężenia preparatu wybielającego (w zależności od stanu przyzębia, wrażliwości zębów i innych indywidualnych czynników), oraz szczegółowy instruktaż postępowania w trakcie wybielania. Określamy również kolor zębów przed wybielaniem ponieważ nocne wybielanie nakładkowe nie przynosi tak spektakularnych efektów jak wybielanie gabinetowe, stosujący tę metodę pacjent nie dostrzega codziennych dyskretnych zmian barwy zębów. Następnie pacjent w domu stosując się do zaleceń lekarza przeprowadza wybielanie. W razie wystąpienia jakichkolwiek powikłań, lub dolegliwości pacjent zgłasza się do kontroli. Po zakończeniu procesu wybielania pacjent zgłasza się do gabinetu w celu kontroli i oceny efektów. Na ostatniej wizycie przeprowadzamy również fluoryzację (lakierowanie) zębów.

W metodzie wybielania nakładkowego stosujemy preparat Opalescence, który pozwala na skuteczne i bezpieczne usunięcie przebarwień oraz rozjaśnienie uśmiechu nawet o kilka tonów. Preparat ten dostępny jest na rynku już od 20 lat, dzięki czemu dysponujemy wieloletnimi obserwacjami skuteczności preparatu oraz licznymi badaniami klinicznymi, gwarantującymi bezpieczeństwo jego stosowania. Dodatkowo szeroka gama dostępnych stężeń preparatu (od 15% do 35%) pozwala na indywidualny dobór optymalnego preparatu dla każdego pacjenta.

Osoby dbające o higienę jamy ustnej efektem wybielania zębów będą cieszyć się nawet pzez 3 lata.

 

3.Wybielanie pojedynczych martwych zębów

Zdarza się, że ząb leczony endodontycznie (ząb martwy) z biegiem lat zmienia kolor na ciemniejszy niż reszta uzębienia, co powoduje znaczne pogorszenie estetyki uśmiechu. W takim przypadku wcześniej opisane metody nie będą w pełni skuteczne, ponieważ przebarwienia w zębach martwych powstają zwykle w efekcie wnikania w kanaliki zębiny barwników pochodzących z krwi lub materiału wypełniającego kanał zęba po leczeniu endodontycznym.

Aby skutecznie wybielić ząb martwy musimy założyć środek wybielający bezpośrednio do środka zęba (do komory zęba) po wcześniejszym usunięciu zeń wypełnienia. Preparat zwykle wymienia się dwu- trzykrotnie co 4-7 dni, kontrolując stopień rozjaśnienia zęba (metoda walking bleach). Większość martwych, ciemnych zębów można w ten sposób w znacznym stopniu rozjaśnić.

U ogromnej większości pacjentów wybielanie pozwala uzyskać wymarzony kolor zębów, ale zdarzają się zęby, które nie reagują, lub słabo reagują na materiały stosowane do wybielania zębów (najczęściej są to przebarwienia polekowe). W takim przypadku optymalnym rozwiązaniem może być wykonanie licówek.

 
Powered by NET@kor