Profesjonalne oczyszczanie zębów

SKALING ULTRADŹWIĘKOWY

Skaling jest zabiegiem stomatologicznym który polega na usunięciu kamienia nazębnego.

Kamień nazębny to twarde złogi tworzące się na zębach przez mineralizację płytki nazębnej. Nawet przy bardzo dokładnym myciu zębów i profilaktyce nieustająco tworzy się  na zębach płytka nazębna. Jeżeli płytka nazębna nie będzie regularnie usuwana, zmineralizuje się ona w kamień i w miarę narastania będzie widoczna coraz bardziej na powierzchni zębów.  Szybkość  z jaką złogi nazębne ulegają mineralizacji zależy głównie od składu śliny. Kamień nazębny tworzy się również pod dziąsłem i może powodować stany krwawienie dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust, oraz w choroby przyzębia czyli paradontozę.

Płytki nazębnej, która uległa już mineralizacji (kamienia nazębnego),  nie usunie się szczotkowaniem zębów. Wymaga to wizyty u stomatologa z przeprowadzeniem skalingu ultradźwiękami – celem usunięcia złogów nad i pod dziąsłowych. Zabieg usunięcia złogów skalerem ultradźwiękowym jest bezbolesny, ponieważ działanie skalera ultradźwiękowego polega na generowaniu drgań z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę. Drgania te przenoszone są na specjalną końcówkę roboczą skalera, którą lekarz dotyka powierzchni zębów pokrytych kamieniem. Przyłożona do zęba końcówka przenosi drgania na jego powierzchnię, sprawiając że kamień nazębny bardzo łatwo pęka i odpada.

Najczęściej oczyszczanie z kamienia zalecamy raz na pół roku wraz z wizytą kontrolną

PIASKOWANIE

Piaskowanie zębów jest zabiegiem stomatologicznym polegającym na usunięciu osadu (powierzchownych ciemnych przebarwień) z powierzchni zębów.

Usunięcie ciemnego osadu następuje przy użyciu piaskarki stomatologicznej która oczyszcza zęby strumieniem piasku stomatologicznego z wodą. Strumień piasku stomatologicznego pozwala usunąć osad nawet z najbardziej niedostępnych miejsc i pozostawia zęby idealnie czyste i wypolerowane.

Piaskowanie zębów wykonujemy bezpośrednio po usunięciu kamienia nazębnego (po skalingu), lub jeśli na zębach nie ma kamienia a jedynie osad piaskowanie może stanowić odrębny zabieg.

Po zabiegach skalingu i piaskowania zębów wskazana jest fluoryzacja kontaktowa (lakierowanie).

 
Powered by NET@kor