Lakowanie bruzd

LAKOWANIE BRUZD

Zabieg lakowania bruzd polega na zabezpieczeniu przed próchnicą naturalnych zagłębień anatomicznych (bruzd) szkliwa materiałem kompozytowym. Zagłębienia te występują na powierzchniach zębów trzonowych i przedtrzonowych, a czasami także na tylnych powierzchniach siekaczy.

Są to miejsca szczególnie podatne na próchnicę zębów gdyż większość bruzd jest węższa niż włókna szczoteczki dentystycznej co uniemożliwia ich dokładne oczyszczenie.

Zabieg polega na oczyszczeniu powierzchni zęba, przygotowaniu powierzchni szkliwa poprzez wytrawienie żelem, a następnie zaaplikowanie laku szczelinowego (płynnego kompozytu uwalniającego jony fluoru) i utwardzenie go światłem lampy polimeryzacyjnej

-lakowanie zębów mlecznych:

Przy lakowaniu zębów mlecznych proponujemy dzieciom laki w kilku kolorach to wyboru co sprawia że ta bezbolesna wizyta staje się dla dzieci przyjemna, a zalakowanymi w kolorowe „wzorki” ząbkami łatwo pochwalić się rodzinie i rówieśnikom w przedszkolu.

Istotnym jest aby lakować zęby jak najwcześniej po wyrznięciu zanim zęby maluszka zostaną zaatakowane przez próchnicę

-lakowanie zębów stałych

Tak jak przy lakowaniu zębów mlecznych lakowanie najlepiej przeprowadzić zaraz po wyrznięciu zębów, a więc dla „szóstek” które wyrzynają się zwykle jako pierwsze zęby stałe około szóstego-siódmego roku życia, a kolejnych zębów stałych sukcesywnie w miarę ich wyrzynania się w kolejnych latach.

 
Powered by NET@kor