Leczenie endodontyczne

Leczenie endodontyczne (leczenie kanałowe zębów) przeprowadza się w sytuacji, kiedy miazga zęba (miękka unerwiona tkanka wewnątrz zęba) ulega nieodwracalnemu uszkodzeniu. Zwykle dzieje się tak w wyniku nie dość wcześnie leczonej próchnicy, która dociera aż do miazgi zęba powodując infekcję, stan zapalny a następnie obumarcie miazgi. Następnie zakażenie przenosi się się do tkanek okołowierzchołkowych zęba powodując powstanie zmian zapalnych w kości pod zębem a nawet ropni.  Zapalenia miazgi i tkanek okołowierzchołkowych zdarzają się także po urazach zębów, w zębach z zaawansowaną chorobą przyzębia (paradontozą) lub nawet w zębach prawidłowo wyleczonych z dużymi wypełnieniami.

Leczenie kanałowe polega na usunięciu z wnętrza zęba chorej tkanki, dokładnym oczyszczeniu i zdezynfekowaniu kanałów , a następnie wypełnieniu ich odpowiednim materiałem. Przy zastosowaniu odpowiedniego znieczulenia jest to obecnie zabieg całkowicie bezbolesny.

Starannie przeprowadzone leczenie kanałowe pozwala uniknąć utraty zęba.

Warto pamiętać, że wstawianie sztucznych zębów czyli wykonanie protez, mostów albo zastosowanie implantów jest dużo droższe od leczenia kanałowego i ewentualnych kosztów rekonstrukcji zęba koroną.

 
Powered by NET@kor