Lakierowanie zębów lakierem fluorkowym

 

LAKIEROWANIE ZĘBÓW LAKIEREM FLUOROWYM

Pokreycie zębów lakierem fluorowym jest zabiegiem profilaktycznym, którego celem jest ochrona zębów przed próchnicą.

Zwiększenie odporności zębów na próchnicę uzyskujemy poprzez dostarczenie na powierzchnię szkliwa zębói) dużej ilości jonów fluoru, które ulegają wbudowaniu w strukturę szkliwa zębów. Szkliwo zębów bogate w związki fluoru (zbudowane z fluoroapatytów), jest znacznie mniej podatne na próchnicę niż nie zawierające związków fluoru (zbudowane z hydroksyapatytów).

Zabieg lakierowania polega na pokryciu całej powierzchni dokładnie oczyszczonych zębów lakierem fluorkowym, przy użyciu pędzelka.

W stosunku do domowych metod fluoryzacji (szczotkowanie zębów żelem z fluorem), podczas profesjonalnego zabiegu w gabinecie stomatologicznym istnieje możliwość bezpiecznego użycia preparatu o dużo wyższej zawartości fluoru. Równocześnie preparaty stosowane w gabinecie stomatologicznym (lakiery) utrzymują się na zębach nawet przez kilka godzin, co umożliwia efektywniejsze wykorzystanie zaaplikowanego fluoru i wbudowanie znacznie większej jego ilości w strukturę szkliwa.

Korzystne jest przeprowadzenie fluoryzacji po dokładnym profesjonalnym oczyszczeniu zębów, a więc bezpośrednio po zabiegach skalingu czy piaskowania.

Zabieg szczególnie polecany jest u dzieci i młodzieży, a także u dorosłych z dużą podatnością na próchnicę oraz po wybielaniu.

 
Powered by NET@kor